50 lat szkoły w Ligocie

31 maja 2012r. szkoła, w której obecnie mieści się Gimnazjum nr 10 im. Jana Pawła II, rozpoczęła obchody 50- lecia istnienia. Od roku 1962 do 2001 w budynku była Szkoła Podstawowa nr 4. Przygotowaniem obchodów kierowała dyrektor Mariola Kostecka, a działania koordynowała pani Grażyna Skorupa.
Cykl spotkań zainaugurowała akademia w Harcówce.
Uroczystość uświetnili swoją obecnością Joanna Kryszczyszyn- Zastępca Prezydenta Miasta, Grzegorz Potysz oraz Przyjaciele szkoły, osoby, które na zawsze wpisały się w jej dzieje : dyrektorzy, nauczyciele, pracownicy, absolwenci.
Akademia, przygotowana przez Jolantę Szulik-nauczycielkę języka polskiego, Beatę Kuźnik-nauczyciela informatyki, Justynę Nocoń-nauczycielkę biologii, miała charakter wspomnienia czasów przez jakie przeszła Szkoła-Jubilatka. Motywem przewodnim było drzewo, które dziś się rozwija dzięki mocnym korzeniom. Są nimi ludzie tworzący tę szkołę w przeszłości. Całość miała formę prezentacji multimedialnej. Niejeden gość uronił łezkę wzruszenia, widząc siebie na prezentowanych zdjęciach sprzed lat. Wykorzystano takie materiały historyczne, które nie tylko wzruszały, przypomniały najważniejsze wydarzenia, ale także wywoływały uśmiech na twarzach, np.maluch pełniący funkcję bagażówki, buty „relaksy”, cytrynówka, pasta do zębów „Nivea” czy „składak Wigry”.
Wspomnienia byłych dyrektorów: Jerzego Janika ( 1970-1991) i Urszuli Szynol (1991-1997 ) ożywiły przeszłość i pozwoliły przenieść się w realia tamtych lat. Dyrektor Janik opowiadał o zabawach organizowanych w Harcówce, jak młodzież spędzała czas wolny. Po latach na sali zabiegowej dowiedział się od swoich uczennic, o tym, że połamane płoty nie były skutkiem wandalizmu, ale …„romantycznych uniesień”.
Pani Szynol podzieliła się niezwykłymi wspomnieniami ze spotkania z Ojcem Świętym Janem Pawłem II w 1995r. w Skoczowie. Ze łzami w oczach opowiadała, jak fascynującym przeżyciem była rozmowa z Janem Pawłem II, który przyjmując pozdrowienia z Rybnika uśmiechał się serdecznie, bo przecież te strony nie były mu obce. Dopełnieniem tej relacji była prezentacja filmu nagranego w czasie tej wizyty w 1995r.
Oprawę muzyczną akademii stanowiły aranżacje znanych polskich utworów w wykonaniu uczennic Gimnazjum nr 10. Pani dyrektor Mariola Kostecka skierowała podziękowania do ludzi dobrego serca, przyjaciół, bez których szkoła nie mogłaby być taką, jak jest. Na zakończenie wszyscy przeszli na wystawę „Szkoła wczoraj i dziś”-przygotowana przez panią Izabelę Marcol -Perlak. Obchody były kontynuowane na festynie szkolnym , który odbył się 2 czerwca i połączony był ze spotkaniami absolwentów.

 


Komentarze są zamknięte.